6. narozeniny + malinový dort Jednorožec

Šest let! Neuvěřitelně rychle to uteklo. Mám pocit, že ten poslední rok obzvlášť rychle. A Amálka za tu dobu neuvěřitelně vyrostla. A tím nemyslím jen její výšku, i když to je teda masakr, protože roste přímo před očima.
Ale ona vyrostla hlavně mentálně, v názorech, v mluvení, v cítění, nemluvě o jejím smyslu pro humor.
Je to úžasná malá slečna, nádherná bytost ve všech směrech. Je to naše láska !

Uf, je to síla a je mi jasný, že tohle prožívá asi každý rodič. Ta šestka je prostě velký milník, nejen pro děti, ale právě  pro rodiče. Zápis, škola… bude to rok velkých změn a posun zase o krok dopředu k větší samostatnosti. Užíváme si každý den, kdy má ještě zájem ten svůj čas sdílet s náma a chce „být“ s náma. Protože se ani nenadějeme a bude mít úplně jiný zájmy, touhy a potřeby a naší přítomnost už nebude třeba tolik vyhledávat.
Ale nejsme pro ní jen mámami, ale i kamarádkami, tak cestu důvěry, respektu, tolerance a lásky stále budujeme, aby ty návraty k nám byly co nejčastější.

Ami 6 let

Oslavujeme jako už tradičně v několika etapách.

Rodinná oslava byla „jednorožcová“. Amálka si nebyla pořád jistá jakou oslavu chce, ale pak to tak nějak vykrystalizovalo samo. O té další má ale už teď  úplně jasnou představu 😉

Pustila jsem se i do dortu s jednorožcem. Nemám to ráda, jako dělat dorty, ale vždycky se do toho sama uvrtám a vymýšlím jaký nakonec bude, co jí udělá radost. Protože Amálka má vždycky svou představu v hlavě a ta se dost často míjí s realitou, ale tentokrát byla nadšená a spojená. Shodly jsme se.
Chtěla dort malinový a v den kdy jsem ho dělala mi řekla, že chce jednorožce. Ještě že člověk přemýšlí v několika krocích dopředu 😉

Potahovaný dorty nemám ráda, takže tuhle verzi dortu jsem zavrhla hned. Na tenhle dort by se asi hodil víc s krémem kompletně korpus zakrývající, ale nechtěla jsem tolik krémový a nakonec jsem zvolila jen polonaháč.

Na náplň jsem použila malinovou smetanovou náplň od Dr. Oetker. Je snadná a rychlá na přípravu, ale hlavně je vynikající. Obvykle tyhle „skorohotové“ pomocníky nepoužívám, ale když jsem tuhle ochutnala, rychle se u nás zabydlela. A chutná vždycky všem. A v kombinaci s čerstvými nebo mraženými malinami je to hotová bomba.

A recept je zde, tak můžete o víkendu vyzkoušet, třeba jen z poloviční dávky 😉

 

Malinový dort s jednorožcem

 

Ingredience:

na korpus pro dortovou formu, upečte 2x:

  • 4 vejce
  • 4 lžíce rostlinného oleje
  • 160 g krystalového cukru
  • 160 g hladké mouky

na malinový krém:

na malinovou vrstvu:

  • 200 g mražených malin
  • 1 lžíce třtinového cukru
  • 3,5 plátku želatiny Dr.Oetker
  • trochu vody na podlití

na máslovo-bílkový krém (na obmazání a zdobení):

  • 2 bílky
  • 110 g krupicového cukru
  • 160 g změklého másla
  • trochu moučkového cukru

 navíc:

 

Postup:

Den předem než budete dort  plnit a zdobit si připravte korpus. Ve stejný den, kdy ho budete plnit ho už můžete i jíst, ale já ho nechávám až na ten den třetí, více se rozloží, chutě propojí a je skvělý. Tedy první den upéct korpusy a připravit maliny. Druhý den dort naplnit malinama, krémem a celý pomazat. Případně i nazdobit, třeba jen částečně a dát do lednice. Třetí den dozdobit a jíst 🙂

Já nemám dvě stejně velký formy, takže piškot připravuju na etapy.
Tenhle typ piškotu připravuju nejraději, je docela rychlý a přesně takový jaký ho chci mít, ani hutný, ani příliš měkoučký a povede se vždycky. Vršky sice nejdřív vyběhnou, ale pak zase lehce spadnou, takže je ani nemusím seřezávat do roviny.

Začněte vyšleháním bílků s cukrem. Šlehejte na plné otáčky tak dlouho, než se vytvoří pevný lesklý sníh. Ve žloutkách rozmíchejte olej, vlijte je do sněhu a vypněte šlehač. Jemně je zamíchejte a postupně přidávejte prosátou mouku. Připravené těsto vlijte do formy, která má dno vystlané pečícím papírem a vložte ji do trouby. Pečte na 175°C dozlatova.

Den předem si připravte i maliny.
Mražený maliny nasypte do rendlíku a přilejte trochu vody. Zahřívejte, až maliny úplně povolí, přidejte i cukr dle chuti. Plátky želatiny vložte do studené vody a nechte je chvíli nabobtnat.
Až jsou maliny zcela rozmrazené a lehce rozvařené, sundejte rendlík z plotny a přidejte k nim vymačkanou želatinu. Dobře promíchejte, by se v horkých malinách rozpustila.
Teď už jen čekejte až maliny vychladnou a dejte je do lednice, kde ztuhnou úplně. Před použitím je vidličkou „načechrejte“.

Malinový krém je rychlý, takže stačí si ho připravit těsně před plněním dortu.
Ve vyšší nádobě smíchejte šlehačku s cukrem a malinovým práškem a vyšlehejte do tuha. Nakonec vmíchejte tvaroh a krém je hotový. Část z něho si dejte stranou, ať máte na zdobení.

Krém na obmazání dortu je skvělý, ale tak trochu oříšek. Alespoň pro mě, je to alchymie, která ne vždycky vyjde dle představ.
Důležitá věc, máslo si vyndejte dostatečně dlouhou dobu dopředu, aby bylo opravdu změklé.
Bílky a cukr dejte do větší mísy a šlehejte je metlou nad hrncem s vodou. Šlehejte tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí. To poznáte tak, že je směs hladká, když ji promnete mezi prsty. Bílková směs je lepkavá a při zahřívání se na ní vytvoří bílá pěna. Dejte pozor na vysokou teploty, bílky by se mohly srazit.
Pokud máte hotovo, sundejte misku z plotny a šlehačem na nejvyšší výkon šlehejte až do úplného vychladnutí. Sníh by pak měl být tak hustý, že poddajně visí z metly dolů.
Pak si v jiné misce vyšlehejte máslo s trochou moučkového cukru a postupně ho pak zašlehávejte do bílků. Šlehejte na nejnižší výkon a pouze s jednou metlou. To proto, aby se vám krém nesrazil. Což se mě ale i tak často stává. Pokud by se vám to taky stalo, nevěste hlavu. Krém dejte nahřát nad vodní lázeň a míchejte dokud máslo v krému nepovolí, spojí se a získá opět krásně hladkou konzistenci. Bude pak trochu řidší, tak se musí vyšlehat a před použitím nechat v lednici trochu ztuhnout.
Dejte si stranou trochu krému na ozdobení, přidejte barvy na obarvení a máte přípravy za sebou.
Celkové množství krému vystačí na pomazání vršku a boků dortu v tenké vrstvě ( + něco na zdobení), takže pokud budete chtít krémovou vrstvu silnější, tak aby korpusy v jednotlivých patrech nebyly vidět, krému udělejte víc. Platí, že na 1 bílek přijde 55 g cukru a 80 g másla.

A teď už jen zbývá dort sestavit.
Každý korpus rozkrojte na 2 poloviny. První korpus potřete 1/3 malin, na něj rozetřete 1/3 malinového krému. U druhého a třetího korpusu postupujte stejně. Každý korpus vždycky pěkně zatlačte a uhlaďte. Nasaďte poslední korpus, srovnejte povrch, uhlaďte a můžete začít nanášet máslovo-bílkový krém.

Pokud si zvolíte stejně jako já jednorožce, je potřeba si roh a uši připravit pár dnů dopředu, aby alespoň trochu ztvrdli. Uši uděláte jednoduše tak, že z vyváleného marcipánu vykrojíte srdíčko, otočíte ho vzhůru nohama, do středu přiložíte špejli a strany spojíte. Takto nechte na vzduchu a kontrolujte, aby se nezdeformovaly.
Na roh vytvarujte z marcipánu váleček, který se na koncích zužuje. Konce dejte k sobě a smotejte. Do silnější spodní části zapíchněte špejli co nejvíc, aby vám pak roh dobře držel. A takto opět nechte ztvrdnout.
Mě se to tak úplně nepodařilo, ale vůbec to nevadilo, všechno drželo jak mělo.
Pokud se vám s marcipánem nepracuje dobře, je totiž trochu víc měkčí a lepkavý, můžete klidně použít jakoukoliv jinou hmotu, která vám vyhovuje.
Den předem pak roh a uši natřete štetečkem zlatou barvou.

Do dortu zapíchněte roh a uši a dle své fantazie pak dozdobte připravenými krémy. oči můžete také vytvarovat z marcipánu nebo použít černou barvu a nebo jako já zlatou.

A nezapomeňte dort vychladit!

 

Ami 6 let_1

 

koláž Ami_2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.