Tak to vypadá, že přišel podzim. Teplomilci mě určitě nebudou mít rádi, ale pro mě začíná ta lepší část roku. No jo, je to tak. Mám ráda zimu, mám ráda podzim a všechno, co k tomu paří včetně plískanic a fičáků a tak podobně.
Někdo mi říkal, že to souvisí s měsícem narození. Já jsem narozeniny oslavila celkem nedávno, tedy ještě v létě, ale ten podzim už ve vzduchu cítit je. A znám osoby, co se narodily v zimě a přímo ji nesnášení. Tak tedy nevím jak to je. Ale každopádně to chladné počasí s sebou zase přináší ty skvělé horké a syté polévky, které se do horkých letních dnů moc nehodily a na ty já se už děsně těším.
Začínám tu jízdu rovnou čočkovou. A vlastně si vůbec nejsem jistá, jestli to je ještě polévka, při pohledu na její konzistenci 🙂 Ale je fakt děsně dobrá a to hlavně tím víc, čím je uleželejší. Všechny ty chutě se v ní „zdokonalí“ a i když už máte dost, chcete si ještě přidat. Dává se do ní máta. Není to úplně obvyklé, ale má tam svoje místo, osvěží tu celkem zemitou chuť a je to fajn a moc příjemná záležitost.
Ingredience:
- 3/4 hrnku černé čočky
- hrst červené čočky
- 1 cibule
- 2 mrkve
- kousek celeru ( nebo 2 řapíky)
- 4 velká rajčata
- zeleninový vývar nebo voda
- 1/2 lžičky kurkumy
- 1 lžička sladké papriky
- 1 lžička sušeného kopru
- 1 lžíce petržele
- 2 bobkové listy
- máta
- sůl, pepř
- olivový olej
Postup:
Na rozpálený olej dejte orestovat nakrájenou cibulku, mrkev a celer. Můžete na kostičky, kolečka, velikost jak vám vyhovuje. Restujte cca 5 minut.
Pak přidejte belugu a kurkumu s paprikou, bobkový list, kopr a petržel, promíchejte a zalejte vývarem tak 1-2 cm nad hladinu, osolte a nechte společně bublat na mírném ohni.
Zhruba po 20ti minutách přidejte červenou čočku ( ta je vařená rychleji, proto ji přidávejte déle) a nakrájená rajčata zbavená slupky.
Vařte společně dalších 10-15 minut, je-li potřeba přidejte vývar. Nakonec dochuťte pepřem, dosolte a přidejte nasekanou čerstvou mátu.