Celer. To je taková prazvláštní zelenina. Někdo ji má rád, někdo vyloženě nesnáší. Já patřím k té první skupině.
Já ho přímo miluju a považuju ho za základ mé kuchyně. Musí být doma prostě vždycky po ruce. Od pomazánek, polévek, omáček, hranolků se s ním dá dělat opravdu snad všechno možné.
Já tu mám dneska opět jednu přílohovku. Pyré. Lze ho připravit na několik různých způsobů. Někdo dává přednost pyré z celeru pečeného, ale já vám chci ukázat, že i z obyčejného vařeného celeru, navíc bez smetany můžete připravit skvělou a plnohodnotnou přílohu.
Do mnohých pyré se přidává brambora nebo batáta, mrkev, dýně, ano to všechno je možné a pokaždé bude pyré chutnat o trochu jinak, já to taky tak často dělávám. Taky je to snesitelnější pro ty, co celeru neholdují, tak nějak se prostě zakamufluje.
Nicméně tenhle recept je opravdu pouze z celeru. A testováno na mé dceři… to je celer? Následuje údiv v očích, ale už je naučená, že i neznámé a neoblíbené je třeba ochutnat, protože to vždy může chutnat jinak než minule 😉 Po ochutnávce přijde oblíznutí a konstatování, že jsem jí to neměla dávat, protože teď mi to sní.
A takhle je to u nás se vším 🙂
Ingredience na cca 2 porce:
- cca 2 cm široký plátek v nejširším místě bulvy celeru
- 1/2 cibule
- 2 stroužky česneku
- 2 větší špetky drceného kmínu
- snítka tymiánu
- himalájská sůl
- čerstvě mletý pepř
- 1 lžička dijonské hořčice
- citrónová šťáva dle chuti
Postup:
Cibulku i celer nakrájejte na kostičky. V rendlíku začněte restovat cibulku a po chvilce přidejte i celer. Restujte společně pár minutek, ať se pěkně rozvoní. Osolte, opepřete, přidejte kmín, tymián, česnek nasekaný najemno a hořčici. Dobře promíchejte a zalijte horkou vodou těsně na okraj zeleniny, aby jí nebylo zbytečně moc. A vařte do změknutí celeru. Pak vodu částečně slijte, ale chyťte si ji třeba do hrnku, pro případné zředění. A teď už nezbývá než celer rozmixovat na jemné pyré. Dochuťte dle potřeby solí, pepřem a citrónovou šťávou.