Na paštiku z kachních jatýrek jsem se chystala už nějakou dobu. U nás doma totiž patří paštika, tedy domácí mezi top jídla. Luxusní snídaně, svačina, večeře, pohoštění pro přátele, každá návštěva je z ní nadšená. A tahle velejemná kachní, to je opravdová delikatesa. Než ji budete podávat, vyndejte ji z lednice a nechte malinko povolit. Chutě se uvolní a navíc se bude mnohem lépe mazat.
Na tuto verzi paštiky je potřeba si chvíli počkat, protože játra se předem marinují v alkoholu, ale to čekání se rozhodně vyplatí.
Ingredience:
- 700 g očištěných kachních jater
- 1 dl rybízového vína
- 1 dl koňaku
- pár větviček čerstvého rozmarýnu
- 3 stroužky česneku pokrájeného na tenké plátky
- 7 kuliček nového koření
- 370 g másla
- 2 žloutky
- sůl, pepř, muškátový květ
- + máslo na zalití paštiky
Postup:
Kachní játra důkladně očistěte, odblaňte a dejte do mísy. Zalijte je vínem a koňakem, přidejte česnek, větvičky rozmarýnu, pepř a kuličky nového koření. Játra by měla být ponořená. Misku uzavřete a nechte ideálně 24 h v lednici marinovat.
Játra se „nacucají“ alkoholu, koření a bylinek, které po uplynutí marinovací doby odstraňte, játra osušte papírovou utěrkou a dejte jim čas, než získají pokojovou teplotu.
Mezitím si v rendlíku nechte rozpustit máslo. Pak ho nechte lehce vychladnout, mělo by být vlažné- ani ne teplé, ani ne studené. Aby se dobře spojilo s játry a směs zůstala tekutá.
Játra vložte do mixeru ( nebo použijte ponorný mixér, jde to s ním skvěle) a postupně k nim přidávejte připravené máslo. Přimixujte žloutky, přidejte špetku muškátového květu, čerstvě mletý pepř a důkladně osolte.
Pro vyšší jemnost můžete hotovou „kaši“ propasírovat přes cedník, ale není to nutné.
Troubu předehřejte na 150°C.
Naplňte do formy nebo menších formiček s pokličkou ( měly by mít stejnou velikost, kvůli stejnoměrnému propečení). Pokud pokličku nemáte, použijte alobal. Formu, třeba tuhle- KLIK, naplňte cca 1 cm pod okraj a přiklopené vložte do pekáče s horkou vodou, která sahá cca do 2/3 formy. Ten pak vložte do trouby na dolní rošt. Paštiku pečte, dokud teplota v jádru paštiky nebude 57 – 60 °C. K měření použijte digitální teploměr. Zhruba po 20 minutách pečení změřte teplotu v jádru paštiky. Pak měřte znovu po cca 5-10 minutách. Já jsem paštiku pekla z uvedeného množství v jedné velké formě asi 50 minut. Pokud použijete menší formičky, doba pečení se zkrátí, proto pečlivě hlídejte teplotu. To vám zajistí, že paštika zůstane vláčná a uvnitř mírně růžová.
Hotovou paštiku ještě zalijte vrstvičkou rozpuštěného másla a dejte vychladit do lednice.